Szopka krakowska na dworze królowej Elżbiety II

szopka-kirsz22 listopada 2016 roku w Pałacu Buckingham ambasador RP Arkady Rzegocki podarował królowej Elżbiecie II szopkę krakowską. W szopce połączone zostały elementy polskie i brytyjskie. Znalazła się w niej m.in. wieża Big Ben, która od 2012 r. nosi oficjalną nazwę Wieży Elżbiety, oraz figurka gwardzisty królewskiego. Dzieło to, specjalnie na uroczystość w Pałacu Buckingham, wykonał znany krakowski szopkarz Jan Kirsz. Autor opowiada o procesie tworzenia szopki.


Szopka krakowska, w swej zminiaturyzowanej formie, nawiązuje do wieloletniej tradycji chodzenia z przenośnym teatrzykiem, która popularna była w Krakowie podczas świąt Bożego Narodzenia. Jej kształt i architektura są ściśle związane z Krakowem. Miasto to, zwane małym Rzymem, posiada dziesiątki kościołów oraz niezliczone zabytki i malownicze kamieniczki. Jest także miejscem tworzenia i kultywowania przeróżnych tradycji i wydarzeń zarówno religijnych, jak i świeckich. Szopka wręczona królowej Elżbiecie II jest dokładnym tego odbiciem. Widzimy w niej elementy architektury krakowskiej, takie jak wieża Kościoła Mariackiego z jej charakterystycznym zwieńczeniem i kopuła barokowa drugiej wieży. W centralnej części widnieje perła architektury renesansowej w postaci Kopuły Zygmuntowskiej ze słynnymi złotymi łuskami. W dolnej części szopki umieszczone zostały dwie bramy i ganek z balustradą nawiązujące do świeckiej architektury starego Krakowa. Na pierwszym poziomie, oprócz Świętej Rodziny z nowonarodzonym Jezusem i Trzema Królami, po lewej stronie widnieją kosynierzy nawiązujący do Powstania Kościuszkowskiego, zaś z prawej scenka z Lajkonikiem i jego świtą upamiętniająca najazd Tatarów na Kraków.
Niezmiernie ważne w szopce są symbole narodowe. Na środkowej wieży umieszczone zostało godło Polski – biały orzeł, a na bocznej – biało-czerwona flaga. A co wyróżnia tę szopkę od innych i czyni ją niepowtarzalną? Umieszczono w niej też kilka symboli brytyjskich – wieżę Big Ben, flagę brytyjską oraz  żołnierza Gwardii Królewskiej.

Jedna myśl nt. „Szopka krakowska na dworze królowej Elżbiety II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *