Ojciec nowohuckiego boksu – Bronisław Olejniczak

bronislaw_olejniczak-autor-nieznany-zdjecie-pochodzi-z-pracy-ks-hutnik-krakow-1950-1995

Bronisław Olejniczak, autor nieznany, zdjęcie pochodzi z pracy „KS Hutnik Kraków 1950–1995”

O monterze instalacji centralnego ogrzewania, który został ojcem nowohuckiego boksu, Bronisławie Olejniczaku, opowiada kurator wystawy „Sport w Nowej Hucie„, Piotr Kapusta.

Na początku istnienia Nowej Huty powoływano do życia pierwsze koła sportowe, organizowano pierwsze zawody, w których brali udział nowohuccy sportowcy. W 1950 r. powstało Koło Sportowe „Stal”. Jego działalnością zainteresował się młody monter instalacji centralnego ogrzewania Bronisław Olejniczak.

W 1951 r. ukończył on w Poznaniu kurs instruktora boksu i udał się do Krakowskiego Okręgowego Związku Bokserskiego z inicjatywą założenia sekcji bokserskiej w „Stali”. Usłyszał wówczas od jednego z działaczy, sędziego klasy międzynarodowej, z zawodu mistrza fryzjerskiego, Klemensa Bogdanowicza, słowa: „Panie kochany, tu, w starym Krakowie, mamy tyle sekcji bokserskich – w Cracovii, Wiśle, Wawelu, Olszy. Czy potrzebna nam jeszcze jedna? Kaktus mi tu na dłoni wyrośnie, jak w tej całej Nowej Hucie uda się zrobić boks”. Olejniczak na to odpowiedział: „Oj, żeby go pan nie musiał niedługo golić”. Sekcja bokserska „Stali” (a od 1956r. „Hutnika”) działała do 1986 r., odnosząc liczne sukcesy, zwłaszcza w latach 60. XX w.  Jej zawodnikami w tym czasie byli m.in.  Stanisław Dragan – kilkukrotny mistrz Polski i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 r. i Lucjan Słowakiewicz – brązowy medalista mistrzostw Europy w Berlinie w 1965 r. Bokserzy przez długie lata przynosili splendor „Hutnikowi”, a ich występy cieszyły się dużą popularnością.

Otwarcie wystawy „Sport w Nowej Hucie” w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (os. Słoneczne 16) odbędzie się 15 listopada 2016 r. o godz. 14.00.

Ekspozycja czynna do 19 marca 2017 r. Zapraszamy!

stanislaw-dragan-fot

Stanisław Dragan, fot. Stanisław Gawliński

 

 

bokserzy_hutnika-fot

Bokserzy Hutnika, fot. Stanisław Gawliński