Ojciec nowohuckiego boksu – Bronisław Olejniczak

bronislaw_olejniczak-autor-nieznany-zdjecie-pochodzi-z-pracy-ks-hutnik-krakow-1950-1995

Bronisław Olejniczak, autor nieznany, zdjęcie pochodzi z pracy „KS Hutnik Kraków 1950–1995”

O monterze instalacji centralnego ogrzewania, który został ojcem nowohuckiego boksu, Bronisławie Olejniczaku, opowiada kurator wystawy „Sport w Nowej Hucie„, Piotr Kapusta.

Na początku istnienia Nowej Huty powoływano do życia pierwsze koła sportowe, organizowano pierwsze zawody, w których brali udział nowohuccy sportowcy. W 1950 r. powstało Koło Sportowe „Stal”. Jego działalnością zainteresował się młody monter instalacji centralnego ogrzewania Bronisław Olejniczak.

W 1951 r. ukończył on w Poznaniu kurs instruktora boksu i udał się do Krakowskiego Okręgowego Związku Bokserskiego z inicjatywą założenia sekcji bokserskiej w „Stali”. Usłyszał wówczas od jednego z działaczy, sędziego klasy międzynarodowej, z zawodu mistrza fryzjerskiego, Klemensa Bogdanowicza, słowa: „Panie kochany, tu, w starym Krakowie, mamy tyle sekcji bokserskich – w Cracovii, Wiśle, Wawelu, Olszy. Czy potrzebna nam jeszcze jedna? Kaktus mi tu na dłoni wyrośnie, jak w tej całej Nowej Hucie uda się zrobić boks”. Olejniczak na to odpowiedział: „Oj, żeby go pan nie musiał niedługo golić”. Sekcja bokserska „Stali” (a od 1956r. „Hutnika”) działała do 1986 r., odnosząc liczne sukcesy, zwłaszcza w latach 60. XX w.  Jej zawodnikami w tym czasie byli m.in.  Stanisław Dragan – kilkukrotny mistrz Polski i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 r. i Lucjan Słowakiewicz – brązowy medalista mistrzostw Europy w Berlinie w 1965 r. Bokserzy przez długie lata przynosili splendor „Hutnikowi”, a ich występy cieszyły się dużą popularnością.

Otwarcie wystawy „Sport w Nowej Hucie” w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (os. Słoneczne 16) odbędzie się 15 listopada 2016 r. o godz. 14.00.

Ekspozycja czynna do 19 marca 2017 r. Zapraszamy!

stanislaw-dragan-fot

Stanisław Dragan, fot. Stanisław Gawliński

 

 

bokserzy_hutnika-fot

Bokserzy Hutnika, fot. Stanisław Gawliński

2 myśli nt. „Ojciec nowohuckiego boksu – Bronisław Olejniczak

 1. Małgorzata Piotrowska

  Zwiedziłam tę wystawę w listopadzie. Spodziewałam się rzetelnej dokumentacji osiągnięć sportowych naszych mistrzów, a tymczasem… Największa sportowa gwiazda, brązowy medalista Igrzysk w Meksyku z 1969 roku , siedmiokrotny mistrz Polski w boksie Stanisław Dragan / zdobył 6 tytułów pod rząd/ został praktycznie pominięty, nawet nie wymieniono wszystkich jego sportowych tytułów. Czy mieszkał, bądź mieszka w Nowej Hucie, ktoś kto miał większe osiągnięcia? Dlaczego więc osiągnięcia osoby , która jest chlubą Nowohucian nie zostały odpowiednio wyeksponowane?
  Podobnie, czyli nijako, wygląda na wystawie kwestia dwukrotnego mistrzostwa Hutnika w męskiej siatkówce z początku lat 90-tych /1991 rok/ . Gdzie są zdjęcia, dyplomy? To są mistrzowie ! Przedstawiono na tej wystawie osoby lub zespoły, które nie zapisały się złotymi zgłoskami w historii sportu. A mistrzowie ? Niestety, kurator wystawy, pan Kapusta , potraktował temat lekceważąco. Dlaczego ? A jest to doskonała okazja do zaprezentowania ludzi będących ucieleśnieniem idei olimpijskiej, których osiągnięcia to wynik ich ciężkiej pracy. Nie lekarzy , środków dopingujących, specjalistów od wizerunku…

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Bardzo dziękujemy za to, że odwiedziła Pani wystawę oraz za uwagę, którą Pani jej poświęciła. Każdą recenzję cenimy, gdyż pozwala nam się dowiedzieć, co możemy zrobić lepiej.
   Jednocześnie zwracamy uwagę, że na ekspozycji prezentowane są rękawice, w których trenował Stanisław Dragan, zdjęcia drużyny bokserów „Hutnika” z lat 60. i 70. XX w., a sam Dragan został pokazany jeszcze w części o sukcesach sportowych. Oczywiście czy jest to wystarczające wyeksponowanie Mistrza czy nie, pozostaje kwestią oceny indywidualnej.
   Co do siatkarzy to byli oni mistrzami Polski 1988 i 1989. Na ekspozycji pokazana jest kolekcja medali mistrzostw Polski z lat 80. (w tym dwa złote od Wacława Golca), kronika sekcji siatkarskiej „Hutnika” z 1988 (pierwsze mistrzostwo), a w części o sukcesach zdjęcia Jerzego Szymczyka i Wacława Golca (dodatkowo w gablocie koszulka reprezentacji Polski, w której grał ten ostatni).
   Naszym zdaniem, zarówno siatkarze jak i Stanisław Dragan są na wystawie docenieni należycie. Jednocześnie bardzo dziękujemy za Pani uwagi.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *