Szopka krakowska na dworze królowej Elżbiety II

szopka-kirsz22 listopada 2016 roku w Pałacu Buckingham ambasador RP Arkady Rzegocki podarował królowej Elżbiecie II szopkę krakowską. W szopce połączone zostały elementy polskie i brytyjskie. Znalazła się w niej m.in. wieża Big Ben, która od 2012 r. nosi oficjalną nazwę Wieży Elżbiety, oraz figurka gwardzisty królewskiego. Dzieło to, specjalnie na uroczystość w Pałacu Buckingham, wykonał znany krakowski szopkarz Jan Kirsz. Autor opowiada o procesie tworzenia szopki.


Szopka krakowska, w swej zminiaturyzowanej formie, nawiązuje do wieloletniej tradycji chodzenia z przenośnym teatrzykiem, która popularna była w Krakowie podczas świąt Bożego Narodzenia. Jej kształt i architektura są ściśle związane z Krakowem. Miasto to, zwane małym Rzymem, posiada dziesiątki kościołów oraz niezliczone zabytki i malownicze kamieniczki. Jest także miejscem tworzenia i kultywowania przeróżnych tradycji i wydarzeń zarówno religijnych, jak i świeckich. Szopka wręczona królowej Elżbiecie II jest dokładnym tego odbiciem. Widzimy w niej elementy architektury krakowskiej, takie jak wieża Kościoła Mariackiego z jej charakterystycznym zwieńczeniem i kopuła barokowa drugiej wieży. W centralnej części widnieje perła architektury renesansowej w postaci Kopuły Zygmuntowskiej ze słynnymi złotymi łuskami. W dolnej części szopki umieszczone zostały dwie bramy i ganek z balustradą nawiązujące do świeckiej architektury starego Krakowa. Na pierwszym poziomie, oprócz Świętej Rodziny z nowonarodzonym Jezusem i Trzema Królami, po lewej stronie widnieją kosynierzy nawiązujący do Powstania Kościuszkowskiego, zaś z prawej scenka z Lajkonikiem i jego świtą upamiętniająca najazd Tatarów na Kraków.
Niezmiernie ważne w szopce są symbole narodowe. Na środkowej wieży umieszczone zostało godło Polski – biały orzeł, a na bocznej – biało-czerwona flaga. A co wyróżnia tę szopkę od innych i czyni ją niepowtarzalną? Umieszczono w niej też kilka symboli brytyjskich – wieżę Big Ben, flagę brytyjską oraz  żołnierza Gwardii Królewskiej.