Ludzie, o których chcemy pamiętać

plebiscyt-www

W stworzonym i systematycznie uzupełnianym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie 1939-1956, znajdują się biogramy wielu osób, które zasługują na naszą pamięć. Przedstawiamy jedną z nich – Józefa Adamskiego.

Józef Adamski był 60-letnim mistrzem murarskim mieszkającym w Krakowie. Codziennie, idąc do pracy, mijał mury getta. W 1943 r. przechodząc tą drogą, wypatrywał zaprzyjaźnionego z nim jeszcze przed wojną żydowskiego kupca Józefa Aleksandrowicza, ojca dr Juliana Aleksandrowicza (późniejszego wybitnego hematologa). Gdy przejeżdżał tramwaj i na chwilę zasłaniał bramę getta, Józef szybko podrzucał mu paczkę, w której zazwyczaj znajdowała się żywność, bielizna i gazety. Przez wiele tygodni Adamskiemu udawało się, bez większych problemów, pomagać właśnie w ten sposób. Dr Julian Aleksandrowicz wspominał: „Wobec skromnych przydziałów, jakimi dysponowała ludność aryjska, były to doprawdy hojne dary”. Pewnego dnia Józef Adamski został przyłapany na tym, jak przerzuca przez mur getta paczkę. Jeden z niemieckich policjantów tak dotkliwie go pobił, że zmarł niedługo po tym zdarzeniu. Po śmierci męża, jego żona Józefa nadal ofiarnie pomagała rodzinie Aleksandrowiczów.

Od lewej: Przybrana córka Józefa Adamskiego Helena Adamska, Józef Adamski, Michalina Gramatyka, Kraków 1941, wł. Witold Lewartowski.

Od lewej: Przybrana córka Józefa Adamskiego Helena Adamska, Józef Adamski, Michalina Gramatyka, Kraków 1941, wł. Witold Lewartowski.

Po raz jedenasty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja zostanie poświęcona Polakom, mieszkańcom Krakowa, którzy dla ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez niemieckiego okupanta, płacili często cenę życia, zdrowia czy wolności. W tym roku, tak jak w poprzednim, Dniom Pamięci będą patronować dwie postaci. Pierwszą z nich będzie Tadeusz Paziuk, rozstrzelany w 1944 r. za pomoc Żydówce (sprawdź biogram http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,paziuk,2635.chtm)

Drugi patron zostanie wybrany w otwartym plebiscycie. Prosimy o wskazanie przez Państwa propozycji patrona Dni Pamięci spośród osób, których biogramy znajdują się w Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego (http://krakowianie1939-56.mhk.pl). Propozycje prosimy przesyłać do 30 marca 2017 r. na adres dnipamieci@mhk.pl. Następnie w II etapie zostanie przeprowadzony plebiscyt wśród zgłoszonych kandydatów. Wyniki poznamy 30 kwietnia 2017 r. Zapraszamy do udziału. Dla uczestników przewidujemy nagrody.